sobota, 28 stycznia 2017

Seans 147 "Ale babki!"


Witajcie, słuchacze i czytacze.

Komentarz pod poprzednim postem natchnął mnie do zaprezentowania paru utworów grupy Alibabki, które bardzo lubię.



Zespół Alibabki został założony zimą 1963 roku przez Zbigniewa Ciechana i Jana Rysińskiego i wykreowany na przełomie lat 1963/1964.
Początkowo (debiut w styczniu 1964 r.) w skład zespołu weszły wokalistki śpiewające w harcerskim chórze Cykady, założonym przez Władysława Skoraczewskiego: Anna Dębicka, Krystyna Grochowska, Anna Łytko, Wanda Orlańska, Alina Puk, którą bardzo szybko zastąpiła Ewa Dębicka oraz Sylwia Rajchert.
W zespole śpiewały ponadto: Jolanta Darowna, Ewa Korczyńska, Beata Lewińska, Maria Osuch, Krystyna Radwańska, Elżbieta Szreniawa i Barbara Trzetrzelewska. Zmiany spowodowane były głownie tym, że członkinie podstawowego składu od czasu do czasu przebywały na urlopach macierzyńskich, co powodowało konieczność znalezienia kogoś na zastępstwo, po czym wszystko wracało do stanu pierwotnego.



Zespół zadebiutował jako Sekstet Wokalny na I Krajowym Sympozjum Piosenki Harcerskiej w Przemyślu oraz Radiowej Giełdzie Piosenki w 1964 roku. W tym samym roku podczas II Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu sekstet ten otrzymał nagrodę za interpretację piosenki „Idzie świt”.
Początkowo Alibabki śpiewały prawie wyłącznie piosenki harcerskie, jednak później rozwinęły zarówno repertuar, jak i styl wykonywania utworów. W roku 1968 uniezależniły się od ZHP.
W sumie na festiwalach w Opolu grupa wystąpiła 15 razy, zdobywając trzy główne nagrody. Cztery razy wystąpiła na festiwalu w Sopocie, zdobywając nagrodę publiczności.
Alibabki śpiewały piosenki najpopularniejszych wówczas kompozytorów muzyki popularnej a poza własną twórczością wspomagały też chórkami innych polskich wykonawców, brały też udział w wielu filmach.



Dyskografia:
  • Platynowa kolekcja / Złote przeboje (1999)
  • ...Bez nas ani rusz... / 2 CD (1998)
  • Remanent (1994), CD, Muza – PNCD 265
  • Niebiesko-Czarni: Przeżyjmy to jeszcze raz, vol. 1-3, LP, Muza
  • Wesołych Świąt (1989), LP, Muza – 2811 (potem CD, Muza)
  • Zagrajmy w kości jeszcze raz (1977), LP, Muza – SX 1497
  • Kwiat jednej nocy (1969), LP, Pronit – SXL 0577
  • Kapitańskie tango
  • W rytmach Jamaica Ska (1965)


Ciekawostki:
Spotykana jest też pisownia nazwy zespołu Ali-Babki.
Jednym z ciekawszych przedsięwzięć zespołu było wydanie w roku 1965, razem z grupą Tajfuny, czwórki W rytmach Jamajca Ska. Znalazły się na niej 4 utwory: „Dykcja dla wszystkich”, „Już nie twist”, „Wash-Wash-Ska”, i „Echo ska”. Czwórka ta jest uważana przez niektórych znawców gatunku za pierwszą polską płytę ska.
W latach 1969-1973 na skutek częstych zmian składu zespołu doszło do powstania konkurencyjnej grupy. Odbyła się wtedy precedensowa sprawa sądowa w historii polskiej muzyki rozrywkowej o prawo do nazwy. Zostało ono przywrócone założycielkom Alibabek, które wznowiły działalność w roku 1974.



Informacje o zespole z https://pl.wikipedia.org/wiki/Alibabki


piątek, 13 stycznia 2017

Seans 146 "Na nutę country"


Witajcie, słuchacze i czytacze.

A tak mnie wzięło na słuchanie takiego oto utworu.



A pierwszy raz napotkałam go w serialu "ER", czyli "Ostry Dyżur". Brzmiał tak...


Jak Wam się podoba? :)